Blog > Komentarze do wpisu

Czy zimą trzeba dbać o zegarek jakoś szczególnie?

Zegarek to dla wielu osób, w tym dla nas, bardzo ważny element ubioru. Nosimy go przecież na nadgarstku w bardzo ważnych dla nas chwilach lub też towarzyszy nam codziennie. Nie znaczy to jednak, że zegarki są niezniszczalne - trzeba o nie dbać w odpowiedni sposób. Nie chcemy, aby nasz ukochany model uległ zniszczeniu i stał się bezużyteczny. Zwłaszcza, gdy mamy drogi zegarek Esprit https://brylant.net/zegarki-esprit czy markową Certinę. Dlatego też zdecydowaliśmy się napisać o tym artykuł, a dokładniej rzecz ujmując - w niniejszym artykule skupimy się na odpowiedzi na pytanie: czy zimą trzeba dbać o zegarek jakoś szczególnie?

pexelsphoto217858

Koperta, bransoleta i pasek

Z metalową bransoletą nie ma większego problemu - należy je po prostu przemywać wodą. W przypadku większy zabrudzeń, do czyszczenia można użyć miękkiej szczoteczki do zębów i wody z dodatkiem mydła. Trzeba pamiętać, by następnie dokładnie wytrzeć suchą i miękką ściereczką. Jeśli zegarek nie jest wodoszczelny, należy uważać, aby woda nie dostała się na kopertę. Skórzane paski są szczególnie wrażliwe na wilgoć - dlatego też nie można ich mocno zaciskać na nadgarstku latem, zimą jednak problem ten nie jest zbyt uporczywy. Jeśli kiedykolwiek pasek stanie się wilgotny w wyniku przepocenia, należy wytrzeć go do sucha miękką szmatką. Dodatkowo, pasek nie może być przechowywany w nasłonecznieniu - dojść może w takiej sytuacji do odbarwienia.

Wstrząsy

 Zegarek jest bardzo delikatny - i tak też należy się z nim obchodzić. Należy więc unikać nadmiernych wstrząsów. Nie wszystkie zegarki są szczególnie odporne na uszkodzenia – wzmocnioną obudowę mają najczęściej sportowe modele.

Temperatura

Tutaj zawarte jest sedno artykułu. Zegarki kwarcowe, w porównaniu z mechanicznymi, są w mniejszym stopniu narażone na skutki ekstremalnych temperatur. Należy pamiętać, że tradycyjne modele mogą źle znosić zbyt duże mrozy i upały – jeśli planujesz zimowe ekspedycje, zwróć uwagę, aby zegarek był na nie przygotowany przez producenta. Przechowywanie zegarka poniżej -10°C może spowodować awarię komponentów elektronicznych. Oprócz tego, czas reakcji ciekłych kryształów w wyświetlaczach zegarków cyfrowych wydłuża się w niskich temperaturach. W podwyższonych temperaturach natomiast wyświetlacze wyglądają na ciemniejsze. Przy tym pamiętać należy jednak, że po przywróceniu normalnej temperatury wyświetlacz będzie działał w pełni poprawnie. W kwestii temperatury warto wspomnieć też o tym, że w przypadku wysokich temperatur (powyżej 40°C), żywotność baterii znacznie się skraca, a ponadto może wtedy następować wyciek elektrolitu z baterii.

Substancje chemiczne

Również w tym wypadku należy uważać na swój zegarek. Substancje chemiczne, gazy, czy rtęć mogą powodować odbarwianie się koperty zegarka, bransoletki czy paska. Tego typu uszkodzenia zdarzają się jednak rzadko - wystarczy jedynie zwracać uwagę, w jakich warunkach zegarek jest przechowywany i używany. Tylko w ten sposób będzie służył długie lata.

Gdzie serwisować?

Bez obaw, w przypadku uszkodzeń z pomocą przyjdą nam specjaliści. Pamiętaj więc, by swój czasomierz serwisować tylko w autoryzowanych miejscach i nigdy nie naprawiać samemu! Co więcej, jeśli zegarek objęty jest ochroną gwarancyjną, każda ingerencja w jego konstrukcję może skutkować utratą odpowiedzialności producenta i odmową darmowej naprawy. Zegarek to dla każdego miłośnika bardzo ważna rzecz - dlatego też warto zadbać o niego w odpowiedni sposób.

piątek, 29 grudnia 2017, hanadorota

Polecane wpisy

  • Najładniejsze zegarki damskie

    Słowo "ładny" jest niezwykle subiektywne, przecież dla każdego oznacza ono coś zupełnie innego. Niektóre z Was spoglądają na różowe dodatki z kolei drugie nie c

  • Świąteczne prezenty handmade

    Jeżeli jeszcze nie wiesz jaki prezent świąteczny kupić swoim bliskim to sprawdź jak wielkie możliwości kryją się w wyrobach ręcznie robionych. W dzisiejszych cz

  • Modne gadżety

    Wszyscy bardzo szybko przyzwyczajamy się do modnych i praktycznych rzeczy. To co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia teraz nie możemy się bez tego obe